Dlaczego warto wybrać technikum mechaniczne?
Technikum mechaniczne jest dobrym wyborem, jeśli interesuje Cię budowa i działanie maszyn, lubisz nauki ścisłe i pasjonują Cię zagadnienia techniczne. A ponieważ świat maszyn, technologii i urządzeń przenika dzisiaj wszystkie dziedziny naszego życia, wybór szkoły technicznej jest szansą na szybkie znalezienie ciekawej pracy i stabilnego zatrudnienia po ukończeniu edukacji. Sprawdź, jakie perspektywy rozwoju czekają na Ciebie po technikum mechanicznym oraz jakie możliwości oferujemy w EME Aero!
Czego uczy technikum mechaniczne?
Technik mechanik to ciekawy i perspektywiczny zawód. Edukacja w kierunku technika mechanika obejmuje przygotowanie zawodowe polegające na nauce i zdobywaniu praktycznej wiedzy w różnych obszarach, m.in obsługi, eksploatacji i naprawy maszyn i urządzeń, konstruowania czy programowania. Przez kilka lat edukacji młodzi pasjonaci mechaniki otrzymują możliwość praktycznego i teoretycznego przygotowania do obsługi i naprawy maszyn i urządzeń oraz wykonywania prac projektowych i produkcyjnych.
Oto część obszarów, które uczniowie techników mechanicznych poznają w trakcie nauki:
Zasady mechaniki
Technikum mechaniczne pozwala poznać podstawowe zasady mechaniki. W trakcie nauki uczniowie poznają zasady działania systemów mechanicznych oraz uczą się, jak posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną, eksploatacyjną i technologiczną. Poznają podstawowe metody obróbki i dowiadują się, jak ocenić stan techniczny obiektów mechanicznych z wykorzystaniem diagnostyki technicznej.
Inżynieria i projektowanie
Uczniowie techników mechanicznych poznają także zasady inżynierii i projektowania. Uczą się, jak analizować i optymalizować systemy mechaniczne oraz poznają oprogramowania do tworzenia i modyfikowania projektów.
Mechanika pojazdów samochodowych
Obejmuje głównie zagadnienia dotyczące tego, jak diagnozować i naprawiać systemy oraz komponenty samochodowe np. silniki, skrzynie biegów, hamulce i układy zawieszenia. W ramach przedmiotów z technologii motoryzacyjnej uczniowie uczą się też, jak korzystać z narzędzi diagnostycznych oraz wykonywać rutynowe prace konserwacyjne.
Technologia produkcji
Dotyczy obsługi i programowania maszyn sterowanych numerycznie (CNC), posługiwania się precyzyjnymi narzędziami pomiarowymi, czytania rysunków technicznych i schematów. W ramach zajęć z technologii produkcji uczniowie poznają podstawowe procesy produkcyjne i najważniejsze procedury kontroli jakości.
Technikum mechaniczne: co można po nim robić?
Zawód mechanika to profesja o dużym potencjale oraz jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na współczesnym rynku pracy. Wykwalifikowany technik mechanik może podjąć zatrudnienie w różnych branżach, zarówno w firmach produkcyjnych, jak i usługowych, np:
- zakładach z branży lotniczej, takich jak EME Aero
- firmach z branży motoryzacyjnej
- przemyśle maszynowym
- na stanowiskach związanych z inspekcją jakości i obróbką mechaniczną
- przy konserwacji, naprawach i remontach maszyn
- w branży spawalniczej
Marzysz o pracy Mechanika Lotniczego? Sprawdź, czy praca w lotnictwie jest dla Ciebie!
Jak wygląda praca Mechanika/Mechaniczki Silników Lotniczych?
Wiesz już, że technikum mechaniczne i praca mechanika to coś dla Ciebie? Rozważ pracę w lotnictwie!
Mechanik Lotniczy to osoba, która ukończyła szkołę średnią o profilu mechanicznym oraz posiada wiedzę z zakresu obsługi liniowej i hangarowej statków powietrznych. Jednym z zawodów, które można podjąć po ukończeniu technikum mechanicznego, jest profesja Mechanika/Mechaniczki Silników Lotniczych.
Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Przede wszystkim:
- demontażem i montażem silników lotniczych i podzespołów (na podstawie specyfikacji technologicznych i rysunków technicznych)
- kontrolą jakościową wykonywanych prac
- drobnymi manualnymi naprawami części
- tworzeniem odpowiedniej dokumentacji
Chcesz wiedzieć więcej o pracy Mechanika/Mechaniczki Silników Lotniczych? Kliknij tutaj.
Technikum mechaniczne to dobry wybór, jeśli wiążesz swoją przyszłość z lotnictwem. Jeżeli zatem marzysz o karierze mechanika lotniczego, nie zwlekaj i aplikuj do EME Aero po ukończeniu szkoły średniej. W przypadku kontynuowaniu swojej edukacji na studiach wyższych, możesz rozpocząć z nami swoją przygodę z lotnictwem od płatnego programu stażowego dedykowanego studentom.